top of page
  • Yazarın fotoğrafı Miraç Yoldaş

Özgüveni Artırmanın 6 yolu:


Herkese merhabalar, bugünkü konumuz Özgüveni Artırmanın 6 yolu:

Feltz (1988) özgüveni “genel bir özellik olmaktan daha çok bireyin belirli bir aktiviteyi başarılı biçimde yerine getireceğine yönelik inancı” şeklinde tanımlamıştır. Akagündüz (2006) ise özgüveni, kişinin kendisine yönelik olumlu düşünceler geliştirmesi sonucu çevresindekilerle ya da kendisiyle uyumlu olması durumu olarak tanımlar.

Özgüven kısaca kişinin kendi benliğini yeterli bulması Kendi öz saygısını kazanması ve yaptığı işlerde kendine güvenerek sorumluluk alması anlamına gelir.

burada özgüveni arttırmanın 6 farklı yoluna değindik:

  1. Olaylara karşı tarafsız ve gerçekçi olun; Bu yolda yaşanılan durumu daha iyi kavrayabilir ayakları Yere sağlam basan fikirler üretebiliriz Bu da başarılı olmamız için önemli bir anahtardır.

  2. Gün boyu yaptığınız işlerde başarılarınız odaklanın: bu yolla günboyu yaptığınız işlerde ki verimi değerlendirebilir ve başardığınız işleri odaklanarak gününüzü fayda sağlayacak geçirdiğinizi düşünebilirsiniz.

  3. Sizi motive eden içsel amaç belirleyin: dışsal amaç ev, araba gibi veya başkalarının yaptığı işleri kıskanma gibi durumları Barındırır ama içsel motivasyon kişinin kendi kendisiyle yarışması ve kendine olan inancı kamçılar.

  4. Kendi seçimlerinizi kendiniz yapın: kendi seçimlerimizi yaparak bağımlı bir kişi olmaktan uzaklaşırız ve yaptıklarımızın sorumluluğunu alırız. bu yollara kendimize olan inanç artar.

  5. Hareket edin, spor yapın: sağlam kafa sağlam vücutta olur mottosuyla bedeniz olan güveniniz ve sağlığınız kendinize olan güveni arttırır.

  6. Olumlu düşüncelerinizi odaklanın: Olumlu düşünceler sayesinde yaptığınız faydalı işlere odaklanırsanız. “Başaramadım, ben başarısızım” gibi olumsuz düşüncelere kapılmadan özgüveninizi arttırmaya yönelik sağlam adımlar atmanızı sağlar.Akagündüz, N. (2006). İnsan yaşamında özgüven kavramı. İstanbul: Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Yayınları.


Feltz, D. L. (1988). Self-confidence and sports performance. Exercise and Sport Science Reviews 16, 423- 457. http://dx.doi.org/10.1249/00003677-198800160-0001610 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page